זבל של אשפה!

השנה היא 2013, כבשנו את החלל, את מקורות המים ואת המחצבים השונים. אנחנו בהחלט חברה מפותחת ובאמתחתינו הישגים רבים ומרשימים. אבל, עדיין אנחנו היצורים היחידים בכדור הארץ שמשאירים אחרינו פסולת. בטבע אין זבל בכלל.

waste6

האמת היא שהנתונים כואבים – רק בישראל נטמנים כל שנה כ6000000 (כן זה 6 מיליון) טונות של פסולת בייתית. תוסיפו על זה פסולת תעשייתית ופסולת בנין ותכפילו בכל מדינות העולם. הכמויות הן אדירות, המספרים קשים והאשפה לא הולכת להעלם, היא כאן להשאר ולהערם ולהערם. הבעיה מתחילה כאשר לוקחים לנו את האשפה כל בוקר, מפנים אותה הרחק הרחק, שלא נראה ולא נריח ולא נחשוב לקחת עליה אחריות. כולנו מייצרים זבל על בסיס יומיומי, ללא שום בקרה או מחשבה על ההשלכות ההרסניות שיש לכל שקית שאנו זורקים. ובואו נודה בזה- נוח לנו ככה. אולי הגיעה העת לפרוס את הקלפים על השולחן-

play cards החומרים הרעילים המשתחררים מהפסולת גורמים לזיהום קרקע ומי התהום חמור והינם מפגע תברואתי לאדם ולבעלי חיים. שטחי אדמה גדולים שנגזלים לטובת הטמנה מפחיתים את ערך הקרקעות הסמוכות ומייצרים מפגעי ריח ונוף. הקרקע בה מטמינים הופכת לחסרת ערך לחלוטין- מבחינת נדל"ן, גידולים או מערכות חיים טבעיות. השינוע, אחחח, השינוע. הזבל עושה קילומטרים רבים במשאיות ברחבי הארץ ולפעמים אפילו חוצה יבשות במטוסים ואוניות. את היטלי ההטמנה הגדלים משנה לשנה, משלמים כמובן האזרחים. ולקינוח- גזי החממה אשר מגבירים את אפקט החממה (שגורם להתחממות הגלובלית שאנו חווים על בשרינו כל קיץ, וגם כל חורף) גזים אלה מתהווים בכמות ניכרת במטמנות.

קצב ההתכלות איטי בהרבה מקצב ייצור הפסולת

למעשה פסולת אורגנית שלא מאפשרים לה להתכלות ולהתפרק לאדמה באופן טבעי, תוססת בין כל הפלסטיקים וגורמת לגזים רעילים ביותר להשתחרר לאוויר. פחיות, פלסטיקים, ניילונים, חיתולים ועוד חברים יתפרקו בתהליך ארוך ומייגע של כ-500 שנים. הבת של הבת של הבת של הבן של הבת שלי אולי יזכו לראות את הבקבוק ממנו שתיתי בצעירותי. יש גם את החבר'ה הממש רעים כמו קלקר, זכוכיות וסוללות שיישארו כאן כמעט לנצח, לתפארת כל הדורות הבאים.

waste5

כאן המקום לתת כבוד לפסולת האורגנית, המהווה 40% מהאשפה שלנו, ויכולה בקלות-שאין-לתאר להעלם חזרה לאדמה ואף לדשן אותה. להתפרק, להתכלות, להתקמפסט- תקראו לזה איך שתרצו אבל זה תהליך שאנו כאנושות מוכרחים לקחת עליו אחריות! יש לנו הזדמנות לצמצם משמעותית את נפח הפסולת, את גזי החממה והסכנות התברואתיות ועל הדרך להחזיר לאמא אדמה האדיבה שלנו. צפו לפוסט מורחב על הנושא הפורה הזה, שככ קרוב לליבי.

"פסולת מתכלה, כגון מזון ומי שופכין, נעלמת באופן טבעי על ידי חמצן או ללא אוויר, באמצעות פירוק על ידי מיקרואורגניזמים. אם חיסול הפסולת המתכלה אינו מבוקר, עלולות להיווצר מספר בעיות נרחבות הכוללת שחרור גזי חממה ולהשפיע על בריאות האדם באמצעות חיזוק הפתוגן." מתוך ויקיפדיה

אם נפרק לגורמים את בעיית הפסולת נגלה כי האויבת המרכזית שלנו היא האריזה. לכאורה דמות שולית, אך אם תסתכלו על הפח שלכם תגלו שרובו מלא בה. כל דבר הכי הכי קטן שאנו קונים מגיע ארוז ואחכ כמובן מוכנס לשקית- המשת"פית הצמודה של גברת אריזה שעושה לא פחות צרות ממנה. קשה לקלוט את כמות השקיות הנצרכות ביום ואת הנזק שהן מביאות איתן. כיון שהן רכות בע"ח אוכלים אותן ונחנקים, כיון שהן קלות הן עפות ונתפסות בצמרות, נאספות בצידי דרכים ומתערבלות לשטחי פסולת עצומים באוקינוסים. תאמינו או לא, באוקיינוס השקט יש שטח פסולת שגודלו כפול משטחה של טקסס:

בעיה גדולה נוספת היא אי-ההפרדה. נכון שלאחרונה נושבות רוחות של שינוי וכל יום רואים מתקן הפרדה חדש ברחובות אבל עדיין אנחנו רחוקים מפתרון כולל שימנע מפסולת להקבר במטמנות. בשבדיה לדוגמא, מערך המיחזור כל-כך יעיל כך שרק 4% מהפסולת מגיע למטמנות. לשם השוואה, בארה"ב יותר מ50% מהפסולת מגיע למזבלות. המיחזור מעלה שאלות לא מעטות על מהות תרומתו לסביבה, כיון שמצריך הרבה אנרגיה והרבה שינוע אבל  אם נסתכל על התמונה הרחבה יותר, נראה כי המיחזור טומן בחובו אפשרויות חדשות של תועלת לסביבה כגון הפקת אנגיה מפסולת, מציאת חומרים חלופיים לתוצרי נפט ועוד. זה אולי נשמע עתידני אבל זה כבר קורה!  ועם זאת, אין ספק שעלינו לשאוף להפחית מראש את כמות הפסולת ולא להסתמך על פתרונות קצה עתירי אנרגיה.

מתרגשת כל פעם מחדש, למראה המיחזוריות השונות

מרגש לראות את השינוי. מיחזוריות כפטריות אחרי הגשם

ובכן איך עושים זאת? איך מפחיתים מראש את כמות הפסולת? הפתרון מתחיל מפחות קניות, זה יעשה טוב גם לכיס שלכם : ) וגם לכם. וגם לסביבה. למה? כי פחות קניות=פחות ייצור=פחות אריזות=פחות שינוע=פחות פסולת=פחות זיהום=איכות חיים. כן, איכות חיים. רובנו הורגלנו בעשורים האחרונים כי כמה שנצרוך יותר, נהנה יותר אך זוהי אשליה רגעית. האמת היא שאנו משלמים בבריאותינו ובבריאות ילדינו על תרבות הצריכה חסרת המעצורים שמתהווה כאן מתחילת שנות ה90, כחלק מה"התפתחות" ומההתרחקות מעצמינו ומרגשותינו האוטנתיים. ובכל זאת כולנו צורכים וכולנו צרכנים בצורה כזו או אחרת. ה"טריק" הוא להיות צרכן אחראי – לקנות מוצרים איכותיים, כאלה שישארו לשנים רבות, מוצרים שיוצרו בתהליכים שמתחשבים בסביבה ובחברה, ואם אפשר שיהיו תוצרת הארץ, או לכל הפחות ממדינות קרובות. בבקשה, חישבו רב פעמי, רב שימושי, מקומי וכמה שפחות עטוף בגברת מגונדרת (האריזה).  אולי אפילו תגלו שפחות הוצאות יאפשרו לכם לקצץ פה ושם שעות עבודה ו…. איכות חיים כבר אמרנו?

אז אחרי שהפחתנו בקניות וקנינו מוצרים אקולוגיים אשר אותם נשאנו בשקית בד*, נשמור עליהם! כן, נשתמש ביעילות ובחכמה ונאחסן כהלכה. ואם וכאשר המוצר יתקלקל (טפו טפו חמסה חמסה חמסה) נתקן אותו. אם אינו ניתן לתיקון (ואיז מיר כיבינימט), נחפש לו שימוש אחר/חוזר. יצירתיות כאן היא המפתח:

מנורת-תופים! אדיר!

מנורת-תופים! אדיר!

עציצים

קנקן שבור למשל יכול להפוך לעציץ, למעשה כל דבר כמעט יכול להפוץ לעציץ

כשנגיע לרגע המר, בו אבד על המוצר הקלח, אף מכר או חבר או אנונימי מאתר אגורה לא יכול למצוא בו שימוש ראוי, וגם המחסן שלנו לא רוצה בו, אז נזרוק אותו. למיחזור, כמובן.
לסיכום חברים, המשוואה היא פשוטה- ככל שנצרוך פחות נזהם פחות. ככל שנצרוך פחות נבין שאנחנו לא צריכם הרבה. ושמוכרים לנו זבל.
eco store שעתידה לעלות לאוויר במהלך 2014, תכיל מגוון מוצרים שעשויים מחומרים בשימוש חוזר או חומרים מתכלים וכך מנעו ערימות פסולת נוספות במטמנות שלנו, למען עתיד עם פחות זבל, אמן : )

*בענין התיקים הרב-פעמיים: היזהרו מהמילכוד ה"ירוק"! ישנם הרבה תיקים מבד-לא-בד (בשפה מקצועית נקרע בד-לא-ארוג) או מפלסטיק זול – הם לא באמת רב פעמיים! הם נקרעים ומתפוררים אחרי זמן מה ולמעשה רק מגדילים את נפח האשפה. השקיעו באופן חד פעמי בתיק רב פעמי, איכותי, יפה ונוח, שישרת אתכם ואת הסביבה שנים רבות.
מודעות פרסומת

6 תגובות ל-“זבל של אשפה!

 1. היי יהל
  שורה תחתונה:
  נחוצה חקיקה.
  אם לא יהיה, וייאכף, חוק בעניין אריזות – ימשיכו לארוז לנו כל ארבע עוגיות ביציקת פלסטיק מפוארת, ואי אפשר לקנות לבן במכולת בלי להוסיף גביע לאשפה.
  אני יכולה לא לקנות שום דבר שנמכר באריזת פלסטיק חד-פעמית… כמעט כל דבר; אבל מה הטעם בהפגנות סרק? איזה שינוי זה יחולל?
  כל המאמצים שיעשו קוראי בלוגך וחומר דומה יחד, לא יכולים לחולל שינוי. זה לא ברמת היחיד – זהברמת המטה – השלטון, החוק. לשםכךבדיוקהם קיימים.
  כל מאמץ שהוא פחות מחקיקהלא יחולל את השינוי הדרוש.

  כדאי לאחד כוחות ולתבוע שינוי בחוק.

  נדמה לי שזה לא בעננים. אנחנו חיים בדמוקרטיה, לא? אה, לא ממש? כך חשדתי… אבל נדמה לי שעם המומנטום הקיים לנושאים כמו הפרדה, אפשר יהיה למצוא את הח"כ שירצה לגזור קופון.
  מי יכול לעשות את זה? את יודעת לומר?

  אני מוכנה לעזור קצת, אם מישהו ירים את הכפפה.

 2. הי לילית היקרה,
  את צודקת לחלוטין בשביל שינוי מהותי יש צורך בשינוי המערכות, התשתיות, החקיקה והאכיפה. חוק האריזות אושר ויצא לפועל אך הוא ודומיו- ייקח זמן עד שייטמעו בתרבות ויורגש שינוי.
  עד אז, ובמקביל אני באמת מאמינה שגם לנו אזרחי החברה הישראלית ואזרחי העולם יש מחוייבות ואחריות לקחת וכן, אם כל אחד יזרוק כמה אריזות פחות, אני מאמינה שיהיה שינוי, אפילו אם זה טון אחד פחות של זבל זה הרבה! וזו התחלה. השינוי לו אנו מייחלות ייקח כנראה הרבה שנים וצריך, חייב, להתחיל ממשהו.
  אני כרגע לא יודעת כיצד למשוך בחוטים פוליטיים אבל מה שהייתי עושה זה פונה ישירות לח"כ דב חנין ומעלה את הנושא האקוטי הזה.

 3. I also think they need to begin the plastic bag laws here that have already begun in other western countries. Israelis love their plastic bags. People still argue with me about using my own bags. There needs to be a governmental policy change as well as a huge marketing campaign to educate the citizens.
  lets start a revalutioN!

 4. הודעה נחמדה, אנחנו גם בזה אותו עסק,אנו מודעים היום לתזונה שלנו וכמובן של ילדינו ומתחילים להבין שמה שנספג דרך העור חשוב לא פחות. החיתול עוטף את התינוק מיום הולדתו במשך שנתיים ימים לפחות, חשוב שעורו יהיה
  http://www.lolali.co.il/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s