לעבוד בשם האהבה

לעבוד בשם האהבה: זה אולי נשמע מופרך או פסטורלי יתר על המידה, אבל זה אמיתי לגמרי וזה קרה השבוע בבית שלנו. הסיפור והסיקור המלא לפניכם.

הרעיון הוא פשוט  – חבר'ה, חברים, מכרים, משפחה באים לעזור ולעבוד בעבודות בית וגינה. בעלי הבית חושבים מראש מה היו רוצים לקדם אצלם, דברים שלא מגיעים אליהם או כאלה שצריך בשבילם כמה ידיים טובות או מספר מוחות יצירתיים ונפגשים כולם לסופשבוע של יצירת יש מאין, אוכל טוב ונתינה מכל הלב. קוראים לזה "work about love" (בין היתר כמחווה ל"walk about love") וכל מפגש מתקיים בבית של חבר אחר ומביא איתו עבודות שונות וחוווית אחרות. השבוע לשמחתינו הרבה אנחנו היינו המארחים וההתרגשות הייתה גדולה גם כי חגגנו באותה ההזדמנות יום הולדת שנה לבתנו ליבי. בחמישי בערב כבר הגיעו החלוצים, הכנו את פינות העבודה והדלקנו את המדורה. בנוסף לבוסט המוטיבציה ולחדוות העשייה המשותפת החברים מביאים איתם ציוד עבודה שיש ברשותם, שתילים שהשיגו או מאכלים למיניהם- מוכנים או לבישול במקום. והכיף מתחיל.

מפרים אחד את השני בחשיבה ובעשייה - מספר ידיים טובות וכמה מוחות יצירתיים

מפרים אחד את השני – מספר ידיים טובות וכמה מוחות יצירתיים

אנחנו גרים בבית שכור אשר מוקף שטחי אדמה נרחבים- חלקם מטופחים ומתוחזקים וחלקם מוזנחים ומזוהמים. החלטנו להגדיל את טביעת רגלינו לטובה, ולהפוך שטח מופר ומיותם לשטח פורה ופורח. מדובר בשטח לא קטן אבל הבנים שבחבורה הסתערו עליו ותוך יום כל העשבייה הפראית והסבוכה נוקשה וכל הזבל שנמצא נערם לערימות- עצים למדורה, עצים לבניית שערים ופסולת לפח. הבזנטים לגדר נתקעו בהרף עין וביום למחרת כל השטח כוסה ברסק יער אשר מגן על שכבת האדמה העליונה (top soil) ומעשיר אותה בכך שמתפרק אליה ועליה לאט לאט בתהליך דישון טבעי. הריח של שבבי העץ ריענן את האויר והזכיר לי את ילדותי. בהמשך אותו היום שתלנו בשטח החדש כמה עצים צעירים. אורן ותאנה קטנטנים שהזריעו את עצמם בקרבת ביתנו ומנגו צעיר שנבט לבדו מגרעין של מנגו שהושאר בתום לב בגינה.

אורן שנבט לבד וכעת קיבל מקום בטוח לגדול בו

אורן שנבט לבד וכעת קיבל מקום בטוח לגדול בו

האדמה הזו היא אמנם לא "שלנו" אבל העובדה הזו לא מנעה מאיתנו, וגם לא גרמה לנו להסס לרגע (טוב אולי לרגע אחד), על טיב והיקף העבודה שאנחנו משקיעים בה. אנו מתייחסים אליה כאדמה, כחיים, כטבע שהוא חלק מאיתנו. אין זה משנה של מי היא בטאבו. ובשטח כזה שאינו פורה ואשר אין לו מימוש או ידיים שיטפלו בו אנו רואים כמטרה נעלה וחשובה מאין כמותה לשקמו ולהביא דרכו ריפוי – לכל הטבע סביב ולכל העוסקים במלאכת החייאתו.

לפני-קוצים ועשבים, בזמן- מעמיסים רסק יער מערימה שהשאיר הדייר הקודם, אחרי- השטח נקי ומחופה, מחכה לשתילות חדשות

לפני-קוצים ועשבים, בזמן- מעמיסים רסק יער מערימה שהשאיר הדייר הקודם, אחרי- השטח נקי ומחופה, מחכה לשתילות חדשות

***

כולם נגרים בפינת הנגריה החדשה

כולם נגרים בפינת הנגרות החדשה

כחלק מראיית עולמי, קשה לי לקנות רהיטים חדשים ותמיד אחפש אלטרנטיבות לפתרונות אחסון. באותו השטח שניקשנו וניקינו היו גם שתי שידות עץ ישנות, מאוד יפות ויעילות בפוטנציאל. בשמן ובשם כמה וכמה רעיונות שיפוץ* אחרים הקמנו פינת נגרות לא קטנה בכלל. ויתרנו לטובתה על מקום אחד בחנייה המקורה ופתאום נפתח לו חלל שלם נוסף – כל סככת החנייה הענקית. הבנו שאת האוטו אנחנו לא מחנים יותר במקום השני שנשאר, ועוד מרחב נוצר.

*שיפוץ = שיבצור, שידרוג, שימוש חוזר ומעיין נובע של יצירתיות, בחומרים או חפצים שקיימים סביבנו כל הזמן. האוצרות שאפשר למצוא בטבע כמו גם בזבל הם פסולת למישהו אחד ואוצר למישהו אחר:

דברים שמצאנו זרוקים ואימצנו - חפצים לשיפוץ או אלמנטים מהסביבה שאחרים לא מוצאים בהם ערך

דברים שמצאנו זרוקים ואימצנו – חפצים לשיפוץ או אלמנטים מהסביבה שאחרים לא מוצאים בהם ערך

***

מגפננים איפה שרק אפשר

מגפננים איפה שרק אפשר

מטפסים הם ממשפחות הצמחים האהובים עלי, אחרי הקקטוסים. האתגר איתם הוא סידור נכון ויעיל – הם יכולים לשמש למגוון פתרונות כמו למשל בידוד על קירות הבית, הצללה, סוכה ורבים מהם גם מצמיחים פירות. אצלינו יש גפן מרשימה שהייתה כאן הרבה לפנינו ופסיפלורה ששתלנו תחת חלון, במטרה לחבר אותה לסורגי החלון ולהסוות את נוף הכבישים שנשקף ממנו. היא באמת הגיעה לסורגים אבל במהרה התפראה והסתבכה, ולא נותר לה לאן להתפשט. מצאנו פתרון פשוט – למתוח חוטי ברזל בין הסורגים של כל חלון (בכל חזית יש חלון אחד). מעבר לכך שפתרון זה ייתן לפסיפלורה הרבה חופש ומרחב צמיחה, הוא יעזור בבידוד הבית!

הפסיפלורה שעתידה לעטוף את כל הבית מושקת לרוב מהאמבטיה של ליבי

***

לכבוד יום ההולדת הראשון של ליבי, בנינו לה ארגז חול או יותר נכון ארגז חמרה – אדמה רכה ואדומה ותחמנו אותה בגזעים וסלעים מהאוסף שלנו. מדהים כמה זמן היא יכולה לבלות שם ומרתק לגלות כמה הנאה הנגיעה והמשחק באדמה מסבה לה.

ארגז חול מחמרה, הכיף לא נגמר! עדנית שכבר לא טובה לצמחים משמשת אחסון לשבבי עץ ומשחקים אחרים

ארגז חול מחמרה, הכיף לא נגמר! עדנית שכבר לא טובה לצמחים משמשת אחסון לשבבי עץ ומשחקים אחרים

***

אנו רואים את האדמה סביבנו לא רק כמקור יופי ואיכות חיים אלא גם כמקור המזון שלנו. החלום שלנו הוא יום אחד להתבסס על אדמת ביתנו כספקית העיקרית של תפריט עשיר ומגוון לכל המשפחה. לבינתיים יש לנו ערוגה קטנה בקרבת הבית ובסוף השבוע האחרון, אחרי שעמדה זמן מה והתבשלה (רצוי לתת לאדמה תוספות קומפוסט, חומר אורגני כגון עץ, מים וחיפוי ולתת לה לשבת כך קצת), שתלנו תבלינים וירקות! איזה כיף! שתילים אקסטרא שהיו לנו שתלנו במקומות אקראיים ברחבי הגינה, כחלק מצמחי הנוי והאלמנטים הדוממים ואת היתר חילקנו בין החברים.

גם ערוגת הירקות מכוסה ברסק יער - זה הדבר הטוב ביותר לאדמה - הגנה מאידוי המים ותוספת עיקבית ואיטית של חומר אורגני טעים

גם ערוגת הירקות מכוסה ברסק יער – זה הדבר הטוב ביותר לאדמה – הגנה מאידוי המים ותוספת עיקבית ואיטית של חומר אורגני טעים

***

בדק המוצל הנשים שבחבורה, בזמנם הפנוי ממלאכות בישול ושמירה על הזעטוטות, הכינו מוביילים שבפשטות וקלות שינו לגמרי את פני הפרגולה והוסיפו לה אופי ונגיעה יצירתית.

מוביילים

מוביילים משמחים לבב אנוש

***

מערכת ההשקיה הלא מדויקת ועל כן הבזבזנית במים ובכסף, שודרגה ע"י פריסה מחודשת של צנורות וטפטפות וגולת הכותרת מבחינתי הייתה תעלת המים שחפרנו ממכונת הכביסה עד לעץ השסק המבודד. זו הייתה המשימה הכי משמעותית בשבילי – מעבר לכך שזה פתרון שכמהתי לו מאז שעברנו לבית לפני כשנה, התעלה הפשוטה הזו שנחפרה בידיים בלבד ובעזרת פלס פשוט תאפשר שימוש חוזר ומכבד למים כה רבים שנשפכים כך סתם באופן יומיומי. הידעתם שבכל הפעלה של מכונת כביסה מושלכים בממוצע 80 ליטרים של מים? זה המון. ובהנחה שמשתמשים בחומרי כביסה אקולוגיים אלה מים טובים להשקיית עצים מכל סוג. למטרות השקייה של צמחים עדינים יותר דוגמת דשא, תבלינים וירקות מים אלה דורשים סינון וחיטוי (יש מגוון שיטות לטיהור מים אפורים ויש לציין שמיחזורם הוא הכרחי ובסיסי במדינתינו). אחרי שראינו במו עיננו שהמים אכן מגיעים עד עץ השסק, ואחרי שהתרגשנו מכך עד מאוד, כיסינו את התעלה ברסק יער. הרסק, שהוא למעשה שבבי עץ שניתן לאסוף חינם מכל יערות קק"ל, מכסה את התעלה אך לא מונע את מעבר המים בה ויותר מכך- הוא מהווה סנן טבעי של מים אלו!

הייתי סקפטית מאוד ככל שהתקדמנו עם המקוש והפלס - אבל בסוף המים הגיעו!

הייתי סקפטית מאוד ככל שהתקדמנו עם המקוש והפלס – אבל בסוף המים הגיעו! מימין- יציאת המים ממכונת הכביסה ומשמאל- המשך התעלה עד לעץ השסק

***

הרבה מעבר לעבודה שנעשתה כאן, לפניה ואחריה, מה שהיה באמת חזק בסוף השבוע האחרון הייתה האהבה והנתינה שפרצו מלבבות כולנו. החברים באו לתת וכולנו קיבלנו חזרה – אדמה פורחת ותחושה אמיתית שיש אהבה בעולם.

יש אהבה בעולם.

יש אהבה בעולם. מוקדש לנעימה החתולה היפיפיה שלימדה אותנו קבלה ללא תנאי

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“לעבוד בשם האהבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s